ABD: İran’ın nükleer silah elde etmesine asla müsaade etmeyeceğiz

Günlük basın toplantısında UAEA raporuna ait soruları yanıtlayan Price, “Başkan (Joe) Biden’ın, dengeli bir biçimde İran’ın asla nükleer silah sahibi olmayacağına dair önemli ve kararlı bir taahhüdü var. Bunun olmasına asla müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

İran’ın nükleer programı problemini kalıcı olarak çözmenin yolunun diplomasiden geçtiğini yineleyen Price, “İran’ın nükleer programının yarattığı meseleye kalıcı tahlil bulmak istiyoruz. Bunu başarmanın en tesirli yolunun diplomasi olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Fakat İran’ın asla nükleer silah sahibi olmamasını sağlamak için gerekli tüm araçları kullanacağımız konusunda çok netiz.” tabirlerini kullandı.

Price, ABD’nin Avrupa ve Orta Doğu’daki müttefikleriyle yakın temasta olduğunu lisana getirdi.

AA muhabirinin, “Bugüne kadar, birkaç, tahminen de onlarca yaptırım uyguladınız ve görünüşe nazaran İran’ı durdurmadınız. Uranyum zenginleştirmeye devam ettikleri göz önüne alındığında, bu yeni yaptırımların, yeni araçların İran’ı nükleer programına devam etmekten alıkoyabileceğinden ne kadar eminsiniz?” sorusuna Price, “İran’ın nükleer silaha sahip olmayacağına dair verdiğimiz taahhüde son derece güveniyoruz. Bu, dünyanın dört bir yanındaki Avrupa, Orta Doğu ve çok daha ötesindeki ülkelerle paylaştığımız bir amaçtır.” karşılığını verdi.

UAEA, İdare Konseyi üyesi ülkelerle her 3 ayda bir paylaştığı İran’ın nükleer faaliyetlerini ele alan raporunda, bu ülkede yüksek seviyede zenginleştirilmiş uranyum parçacıklarının tespit edildiği bilgisine yer vermişti.

Raporda, müfettişlerin 21 Ocak’ta İran’ın yer altı tesisi Fordo’da iki kademeli IR-6 santrifüjünün daha evvel beyan edilenden “önemli ölçüde farklı” bir halde yapılandırıldığını fark ettiği, buradan alınan numunelerin yüzde 83,7’ye varan saflıkta parçacıklar olduğunun belirlendiği kaydedilmişti.

UAEA, daha evvelki raporlarında İran’ın yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirdiğini bildirmişti.

Bazı milletlerarası medya kuruluşlarında İran’ın yüzde 84 düzeyinde uranyum zenginleştirdiğine ait 20 Şubat’ta haberler çıkmış, Tahran idaresi bunu yalanlamıştı.​​​​​​​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir