41 Bin Kişinin Ölümü İçin Erdoğan ve Bakanlar Hakkında Suç Duyurusu

Kahramanmaraş merkezli sarsıntı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 41 bini aştı. Avukat Hüseyin Cimşit, sarsıntıda hayatını kaybeden yurttaşlar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar hakkında cürüm duyurusunda bulundu. 

Cimşit, binlerce kişinin öldüğü zelzeleye ait kabahat duyurusunu Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.

Dilekçede, yaşananlarda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun sorumluluğu bulunduğu kaydedildi.

Dilekçede hangi tabirlere yer verildi?

‘Yıkımlardan ve ölümlerden direkt sorumludur. 6 Şubat 2023 günü, Türk Silahlı Kuvvetleri ögelerine, başkomutanlık mevkiini işgal eden olarak derhal talimat vermemiş ve gecikme nedeniyle enkaz altındaki ölümlerin artmasına sebebiyet vermiştir. Bu cins yıkımlar için onlarca hatta yüzlerce bilim adamının ikazına karşın gerekli hazırlıkları yaptırmamıştır. Bu ortada kendi buyruğuna 13 tane jet almıştır. Kıymetleri milyar doların üzerindedir. 3 tane de saray yaptırmıştır. Toplam kıymeti en az 4 milyar dolardır.’

Diğer bakan ve yöneticilerin, sorumlulukları kapsamında kâfi kontrolü yapmadığı, zelzele sonrasında ihmalkar davrandığı, TSK’yı geç alana sürdüğü, sahra hastanelerini geç kurduğu, ulaşımın aksamasını engelleyemediği savunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir