3 parti daha Erdoğan’ın adaylığına itiraz dilekçesi verdi

ANKARA – DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar cumhurbaşkanı adayı olmasına yönelik Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz dilekçesi verdiklerini açıkladı. Verilen dilekçede 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine ait olarak, “28 Mart 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan süreksiz aday listesinde yer alan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı süreksiz adayları listesinden çıkartılması” talep edildi.

‘YENİDEN ADAYLIĞI ANAYASAYA AYKIRI’

YSK’nın 24 Mart 2023’te Erdoğan’ın adaylığına ait verdiği ve Resmi Gazete’de 28 Mart 2023’te yayımlanan kararı eleştiren İdris Şahin, “İtirazımızı YSK’ye yaparak tarihe not düşmek istiyoruz” dedi. Şahin, YSK’nın seçim takvimine nazaran 2 gün içinde verdikleri dilekçeyi kesin karara bağlamakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

İdris Şahin

DEVA Partisi’nin hukuk devletinin yılmaz savunucusu olduğunu söyleyen Parti Sözcüsü Şahin şu sözleri kullandı:

“Daha evvel iki kere cumhurbaşkanlığı yapmış olan sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday gösterilmesi anayasa ya ters olduğundan, süreksiz aday listesinde sayın Erdoğan’ın adaylığının kabulüne ait kısmının iptali gerekmektedir. Sayın Erdoğan’ın tekrar adaylığı Anayasanın 101 unsurunun 2. fıkrasına açıkça terstir. 28 Mart 2023 gazetede yayınlanan süreksiz aday listesinden sayın Erdoğan’ın çıkartılmasını arz ve talep ediyoruz.”

‘İKİ DEVİR KURALININ TEK İSTİSNASI OLAN SEÇİMLERİN MECLİS TARAFINDAN YENİLENMESİ KURALI GERÇEKLEŞMEMİŞTİR’

DEVA Partisi’nin YSK’ya verdiği dilekçede “Seçimlerin yenilenmesine ait kelam konusu karar TBMM tarafından değil de Cumhurbaşkanı tarafından alındığından Anayasa’nın 116. hususu kapsamında 14 Mayıs 2023 seçimlerinde sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olması mümkün değildir” tabirleri yer aldı.

Bir kişinin en fazla iki kez cumhurbaşkanı olabileceğine ait düzenlemenin birinci kere 31 Mayıs 2007 tarihli Anayasa değişikliğiyle kabul edildiğini ve bu değişiklikten itibaren ilgili anayasal kararın kesintisiz uygulandığını vurgulayan Şahin şöyle devam etti:

“Sayın Erdoğan’ın adaylığının kabul edilmesi Anayasanın yok sayılmasıdır. DEVA Partisi olarak Anayasanın yok sayılmasına itiraz etmekte olup, Yüksek Seçim Kurulu’nun aksi tarafta karar vermesi halinde tarih huzurunda açık anayasa ihlalinin ortaya çıkacağını ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde ağır müeyyidelerinin olacağını bir sefer daha söz etmekte yarar görüyoruz.”

‘YASAL OLARAK MÜMKÜN DEĞİL’

Öte yandan Memleket Partisi Genel Sekreteri Halil İlker Çelik de Erdoğan’ın adaylığına ait YSK’ye itiraz dilekçesi verdi.

Seçim takvimine nazaran bugün prestijiyle resmi gazetede süreksiz cumhurbaşkanı adaylarının listesinin yayımlandığını hatırlatan Çelik, “Aday listelerine itiraz da bugün başlamış oldu. Biz de Memleket Partisi olarak itirazımızı yaptık. 101’inci hususun 2’nci fıkrasında bir kimse en fazla 2 kere cumhurbaşkanı seçilebilmekte. Lakin Sayın Cumhurbaşkanı 3’ncü sefer aday oldu. Bu yasal olarak mümkün değil. Bu nedenle itirazlarımızı sunduk” dedi.

Memleket Partisi; ÂLÂ Parti, DEVA Partisi ve Halkın Kurtuluş Partisi’nden sonra Erdoğan’ın adaylığına ait YSK’ya itiraz dilekçesi sunan dördüncü parti oldu.

LDP DE ERDOĞAN’IN ADAYLIĞINA İTİRAZ ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yine aday olamayacağına dair YSK’ye müracaat yapan siyasi partiler ortasında Liberal Demokrat Parti de yer aldı. Erdoğan’ın iki sefer cumhurbaşkanı seçildiğini belirten LDP kelam konusu adaylığım Anayasa’nın 101’inci unsuruna muhalif olduğunu belirterek Erdoğan’ın kesin aday listesinden çıkarılmasını istedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir