Eşi vefat etmiş 2023 kadına ev

Bakan Derya Yanık, ‘Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Konut Takviye Programı’ kapsamında 2 bin 23 adet konut temininin sağlanacağını belirterek, “Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL takviye vereceğiz” dedi.

Yanık, yazılı açıklamasında, konut üretimi yahut satın alma formunda iki farklı yolla gerçekleştirilecek konut dayanak programı kapsamında, belediyeler ve vilayetlerdeki hayırseverlerle iş birliği içerisinde olacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

 

MÜLKİYETİ VAKIFLARDA

“Konutlar 80 metrekare olacak halde inşa edilecek. Satın alınması durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL dayanak verirken, muhtaçlık duyulan kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz. Programın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olmak üzere 4 vilayette iş birliği protokolü imzalandı. Buna ek olarak projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ek ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor.”

 

 DESTEKLERDEN YARARLANMA KAİDELERİ

*T.C. vatandaşı olmak.

*3294 Sayılı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında olmak.

*Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine haiz olmak kaydı ile öteki eşi vefat etmiş çok çocuklu aile özelliğine sahip olmak.

*Konutların yapıldığı vilayette ikamet etmek.

*Bakanlığın Toplumsal Konut Projesi de dahil barınma yardımı programı kapsamında yürütülen mesken üretim yardımı kapsamında takviye almamış olmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir